ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSOR SERWISU
Grupa Azoty


MATERIAŁY PROBLEMOWE
18.01.2017r. 05:13

dr n. ekon. Krzysztof Chlebowski, dr inż. Zygmunt Parczewski ("Energetyka" - grudzień 2016)
W artykule przedstawione zostały wybrane przez autorów istotne powiązania pomiędzy dwoma głównymi kategoriami innowacyjności, a strategią rozwoju przedsiębiorstwa. Autorzy sygnalizują potencjalną rolę innowatorów, rekrutujących się z innowacyjnie nastawionych pracowników spółki, którzy mogą okazać się kluczowym czynnikiem sukcesu we wdrażaniu strategii rozwoju.
04.11.2016r. 05:27

Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - 10/2016)
Jeden z internetowych Czytelników poprzedniego tekstu z tej strony "Energetyki" używający nicka zgryz stwierdził w komentarzu, że: "nie widzi uzasadnienia ani technicznego, ani społecznego, by wybranej grupie osób dawać dotacje do prądu o wysokości cena x 5 na dalszą rozbudowę energetyki niestabilnej." Przypomnę, że we wspomnianym tekście omawiającym poświęcone energetyce fragmenty "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" przeznaczonej do konsultacji społecznych, pozwoliłem sobie bowiem zwrócić uwagę na zbyt mało miejsca poświęconego rozwojowi energetyki prosumenckiej.
07.01.2016r. 13:30

Krzysztof Chlebowski
W pracy przedstawiam dwa główne rodzaje barier innowacyjności. Pierwszy wynika z hołdowania pewnym niekorzystnym dla innowacji tendencjom w zarządzaniu oraz ograniczeniom prawnym i regulacyjnym. Drugi odnosi się do warunków powstawania zachowań innowacyjnych wśród pracowników. Jest to istotny czynnik stymulujący i wspierający wyniki przedsiębiorstwa. Firma wielkości PGE musiałoby wdrażać rocznie ok. 200 000 innowacji pracowniczych, żeby dorównać niektórym przedsiębiorstwom japońskim. Opisuję warunki, w jakich powstają takie indywidualne zachowania: motywację i zasadę postępu, percepcję, uczenie się i uzdolnienia oraz blokujące je zdarzenia. Przedstawiam zarys starożytnej dziedziny wiedzy analyomenes i jej zastosowanie w tworzeniu innowacji. Podaję również przykłady szczególnych warunków, w jakich dochodzi do uczenia się innowacyjności: przestrzeń wymiany oraz specyficzny rodzaj planowania z wbudowaną opcją uczenia się. Przedstawiam także kilka ciekawych, moim zdaniem, faktów z historii innowacyjności.
19.06.2015r. 14:00

Nowoczesną elektrownię węglową można budować opierając się na klasycznie konstruowanym biznesplanie i znanych metodach zarządzania projektami; elektrownię atomową - raczej nie. Oba projekty mają właściwości innowacji zachowawczej, jednakże "atom" jest bliski innowacji radykalnej (w warunkach polskich); obarczony jest znacznie większym ryzykiem wynikającym z całkowitej nowości na polskim rynku. Wymaga zatem zastosowania specyficznych metod analitycznych i zarządczych. W pracy przedstawiam wybrane warunki konieczne do sukcesu różnych kategorii innowacji oraz metody analityczno-planistyczne służące do kierowania projektami innowacyjnymi, w tym alternatywną dla NPV metodę oceny opłacalności inwestycji w innowację (w postaci uproszczonego przykładu rachunkowego).
Krzysztof Chlebowski
24.06.2014r. 08:50

Zainteresowanych rozwojem połączeń transgranicznych, o ile skuszeni tytułem zerknęli w esej już na wstępie uprzedzam, że dalej nie będzie o interkonektorach. Będzie o innowacjach i innowacyjności. Temat jest jednak niezwykle aktualny dla wszystkich przekonanych co do trafności diagnozy ekonomistów, którzy argumentują, że proste rezerwy już się w Polsce skończyły i żeby wyjść z dryfu rozwojowego i drożej sprzedawać wytwarzane produkty oraz usługi musimy właśnie na innowacyjność postawić.
Autor: dr hab. Mariusz Swora, WPiA UJ w Krakowie
05.06.2014r. 14:16

Po mojej ostatniej publikacji w CIRE pojawiło się kilka opracowań odwołujących się do zamieszczonej w niej koncepcji innowacji przełomowej. Cieszy fakt, że temat podejmują energetycy. Z powodów, o których już pisałem, i które rozwijam w tym artykule, koncepcja ta jest bowiem trudna do zaakceptowania dla sektora elektroenergetycznego. Niniejszy artykuł nawiązuje do wymienionej wyżej pracy, treść w nim zawarta odnosi się zatem do OZE jako innowacji przełomowej reprezentowanej przez fotowoltaikę. Opisuję tu w nieco głębszym ujęciu model przełomowej innowacji nowego rynku, jako - moim zdaniem - najbardziej oczywisty model innowacyjnego rozwoju elektroenergetyki. Oprócz tego zamieszczam krótkie wprowadzenie do ogólnych zagadnień innowacyjności, wprowadzam koncepcję krzywej S-kształtnej w zarządzaniu technologią innowacyjną oraz analizę przeszkód, na jakie natrafi innowacja przełomowa w obecnym sektorze elektroenergetycznym.
Autor: dr Krzysztof Chlebowski
27.11.2013r. 13:28

C. M. Christensen - światowej klasy ekspert od technologii innowacyjnych - wskazuje energetykę rozproszoną jako tzw. innowację przełomową, czyli taką, która stopniowo będzie wypierać z rynku klasyczny system energetyczny. Z praktyki jednak wiadomo, że obecnie raczej nie zanosi się na to, by OZE, stanowiące trzon energetyki rozproszonej, zagrażały tradycyjnej energetyce skoncentrowanej. Dzieje się tak głównie dlatego, że praktycznie wszystkie działania organizacyjne, koncepcje ekonomiczne (np. grid parity), procesy wsparcia, metody i kierunki analiz ekonomicznych itp. zmierzają do włączenia tych źródeł energii do istniejącego systemu energetycznego, przez co łamią wszelkie zasady rozwoju innowacji przełomowej i niszczą jej innowacyjny potencjał.
Autor: Krzysztof Chlebowski
26.07.2013r. 19:41

W ostatnie dekadzie czerwca odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik dwudniowy IV Kongres Innowacyjnej Gospodarki zorganizowany przez Krajowa Izbę Gospodarki. Z racji swoich zainteresowań uczestniczyłem w części obrad drugiego dnia Kongresu, będąc świadkiem, by nie powiedzieć widzem, dwóch sesji dyskusyjnych jednej dotyczącej raportu prof. Jerzego Hausnera i kierowanego przezeń zespołu, zatytułowanego "Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej".
Autor: Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - nr 7/2013)
17.01.2013r. 14:23

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Trwające nowe układanie świata obejmuje w podstawowym stopniu także energetykę. Do gry weszły technologie OZE/URE i energetyka prosumencka. W ślad za tym zmienia się ekonomika, która staje się już bardzo wyraźnie powiązaniem mikroekonomiki (prosumenckiej ekonomiki typu konsumenckiego) oraz ekonomiki zarządczej traktowanej jako narzędzie realizacji przez rząd kluczowych celów gospodarczych (celu bieżącego i celu długoterminowego).
21.12.2012r. 14:11

Problemy gospodarcze, związane z zaspokojeniem potrzeb społeczeństwa, od wielu lat znajdują się w kręgu zainteresowania ekonomistów, polityków, przedsiębiorców oraz środowisk naukowych. Trwająca w kraju transformacja z gospodarki planowo-nakazowej na rynkową odsłania złożoność tego procesu w każdej dziedzinie.
Autor: Waldemar Skomudek - Politechnika Opolska ("Energia Elektryczna" - listopad 2012)cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE