ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDF inwestuje w startup pracujący nad technologią V2G
21.12.2017r. 09:14

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, kalifornijska firma Nuvve wdraża technologię mającą pozwolić nie tylko na ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą sieci elektroenergetycznej, ale również na oddawanie energii zgdomadzonej w elektrykach do sieci. Nuvve ma za sobą pierwszą rundę finansowania, w której pozyskał fundusze m.in. od francuskiego potentata energetycznego EDF.
Funkcja Vehicle-to-Grid (V2G) poprzez umożliwienie oddawania energii do sieci czy stacjonarnych magazynów energii wpisuje się w trend energetyki prosumenckiej, dając dodatkowe możliwości w zakresie zarządzania energią, stanowiąc ewentualny backup czy oferując usługę regulacji pracy sieci.

Na razie we wdrażaniu technologii V2G w motoryzacji przodują Japończycy.

Funkcję V2G ma posiadać nowa wersja najpopularniejszego elektryka na świecie, czyli Nissana Leaf. Japoński koncern zapewnia, że po wprowadzeniu technologii V2G na dużą skalę może ona stać się czynnikiem "zmieniającym zasady gry" dla właścicieli samochodów elektrycznych Nissana, którzy staną się aktywnymi uczestnikami rynku energii.

Podobną funkcję mają zawierać zelektryfikowane model Hondy i Mitsubishi. Ta druga firma chce włączyć V2G do popularnej w Europie hybyryd Outlander PHEV. - Operatorzy systemów przesyłowych w Europie są zobowiązani do zapewnienia pewnych rezerw zdolności przepustowej na wypadek nagłej utraty zasilania lub całkowitego zaciemnienia. Rezerwy zdolności produkcyjnych są nabywane przez transakcje rynkowe. Usługi oferowane na rynku różnią się w zależności od stopnia zapotrzebowania na energię elektryczną i czasu niezbędnego do naładowania/rozładowania urządzeń - komentuje Mitsubishi.

Mitsubishi w zakresie wdrażania technologii V2G współpracuje z kalifornijską firmą Nuvve. Amerykański startup przeprowadził teraz pierwszą rundę finansowania, przyciągając fundusze m.in. francuskiego koncernu energetycznego EDF oraz Toyota Tsusho Corporation.

- EDF może oferować efektywną kosztowo, czystą i niezawodną energię słoneczną, aby ładować samochody elektryczne, podczas gdy Nuvve oferuje rozwiązanie, które może zredukować koszt kilowatogodzin zużywanych przez rosnącą liczbę EV, jednocześnie współpracując z lokalną siecią - komentuje Raphael Declercq z EDF.

Nuvve zapewnia, że oferuje jak na razie jedyną na świecie, komercyjnie dostępną technologię pozwalającą oddawać energię z baterii samochodów elektrycznych.
System o nazwie NUVVEgives sam kalkuluje m.in. ile energii potrzeba na dojechanie samochodem elektrycznym do określonego punktu, informując, jaką część można sprzedać do sieci.

Platforma NUVVEgive agregując dużą liczbę magazynów energii w samochodach elektrycznych ma ponadto pełnić funkcję wirtualnej elektrowni, umożliwiając ich właścicielom uczestniczenie w rynku energetycznym.

Zaangażowanie się EDF w Nuvve to kolejna tegoroczna inwestycja europejskiego koncernu energetycznego w startup pracujący nad technologiami z zakresu ładowania samochodów elektrycznych.

Wcześniej drugi największy francuski koncern energetyczny Engie przejął holenderską firmę EV-Box, która postawiła dotąd już ponad 50 tys. stacji ładowania.

Włoski koncern energetyczny Enel przejął amerykańską firmę eMotorWerkers, która również wdraża rozwiązania z zakresu ładowania elektryków, oferując kierowcom EV m.in. partycypację w usługach sieciowych. eMotorWerkers posiada już ponad 25 tys. zrealizowanych punktów ładowania i jest jednym z beneficjentów aukcji na usługi z zakresu zarządzania popytem, które przeprowadzono w Kalifornii.

Natomiast holendersko-brytyjski koncern Shell przejął holenderską firmę NewMotion, która buduje stacje ładowania elektryków w zachodniej Europie i posiada na koncie już ponad 30 tys. uruchomionych punktów.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE